احبار, خواندنی ها, منابع کنکور ارشد و دکتری

منابع کنکور کارشناسی ارشد شیمی

منابع کنکور کارشناسی ارشد

هرساله تعداد زیادی از افراد، با اهداف، توانایی علمی و فرصت مطالعاتی گوناگون، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت می کنند، بنابراین برای رسیدن به هدف نهایی خود لازم است منابع منطبق با ویژگی های خود را انتخاب کنند. بدین منظور، افراد مختلف به سه دسته تقسیم می شوند و برای هر دسته منابع مفید معرفی می گردد

دسته اول:
افرادی که برای یک رتبه زیر ۱۰۰ وحتی تک رقمی برنامه ریزی کرده اند و وقت کافی برای مطالعه خواهند داشت. ساعت مطالعه روزانه این دسته باید بالای ۶ ساعت در روز باشد

دسته دوم:
این افراد با هدف کسب رتبه زیر ۵۰۰ شروع به مطالعه کرده اند، و با مطالعه کتاب مرجع مشکل دارند و زمان کافی برای این کار ندارند. ساعت مطالعه روزانه این دسته بایی حدود ۴ ساعت باشد

دسته سوم:
این افراد فقط برای قبولی برنامه ریزی کرده اند و فرصت کمی برای مطالعه دارند، یا خیلی دیر شروع کرده اند و یا به طور روزانه فرصت کمی دارند

منابع شیمی معدنی- کنکور ارشد

دسته اول:این دسته از داوطلبان برای رتبه زیر ۱۰۰ وحتی تک رقمی برنامه ریزی کرده اند و وقت کافی برای مطالعه خواهند داشت. ساعت مطالعه روزانه این دسته باید بالای ۶ ساعت در روز باشد.

مطالعه کتاب میسلر که به صورت ترجمه شده در بازار موجود است(دو جلد دکتر صابونچی) و مطالعه کتاب های دکتر آقابزرگ تحت عنوان مبانی شیمی معدنی ۱ در یک جلد و شیمی معدنی ۲ در ۳ جلد که جلد سوم آن لازم نیست. البته در مورد شیمی معدنی یک ، دکتر آقابزرگ به  همراه دکتر ملاردی یک کتاب در دو جلد چاپ کرده  بودند که در حال حاضر چاپ نمی شود و در بازار موجود نیست ولی اگر بتوانید این کتاب را تهیه کنید ، نسبت به کتاب مبانی شیمی معدنی دارای کیفیت بهتری است.

در کنار کتاب های دانشگاهی نیاز به یک جزوه  یا کتاب کنکوری خوب است که جزوات دپارتمان تخصصی شیمی معرفی می شوند.  به جای جزوه کتاب خلاصه مباحث شیمی معدنی انتشارات پردازش  یا کتاب پوران پژوهش هم میتوانید تهیه کنید. در کنار این جزوات،  تحلیل سوالات 10 سال اخیر کنکور ارشد توصیه می شود.


دسته دوم:

چون این دسته از داوطلبان برای رتیه زیر ۵۰۰ درس میخوانند و علاقه و وقت کافی برای خوندن کتب رفرنس و دانشگاهی ندارند، جزوات دپارتمان تخصصی شیمی به همراه کتاب پردازش، پیشنهاد می گردد. این دسته از دواطلبان بهتر است پاسخ تشریحی 10 سال اخیر کنکور ارشد را هم بررسی کنند. سوالات تالیفی دپارتمان شامل ۲۰۰ سوال تالیفی معدنی یک و ۲۰۰ سوال تالیفی معدنی ۲۰۰ هم برای تسلط بیشتر در اخر توصیه می گردد.


دسته سوم:

این افراد فقط برای قبولی برنامه ریزی کرده اند و فرصت کمی برای مطالعه دارند، یا خیلی دیر شروع کرده اند و یا به طور روزانه فرصت کمی دارند مطالعه دقیق جزوه شیمی معدنی دپارتمان تخصصی شیمی همراه با بررسی سوالات ده سال اخیر ارشد توصیه می گردد. دوستانی که به هردلیلی جزوات دپارتمان را تهیه نکرده اند، می توانند تنها کتاب شیمی معدنی پردازش یا پوران پژوهش  را مطالعه کنند.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————

هم چنین دی وی دی های آموزش شیمی معدنی شیمینه  میتونه شما را برای کسب درصد بالا خیلی کمک کنه.(دوستانی که اقدام به تهیه بسته معدنی می کنند درصورت تمایل به طور رایگان  از استاد فلاحتی مشاوره و برنامه ریزی رایگان دریافت می کنند.
برای راهنمایی دی وی دی به آی دی زیر در تلگرام پیام دهید.                   shimineh2@

خرید بسته ویدیویی معدنی استاد فلاحتی

منابع شیمی فیزیک – کنکور ارشد

دسته اول:مطالعه یک کتاب مرجع برای شیمی فیزیک ۱و۲ ، مثل لواین یا اتکینز، البته ما به شما کتاب لواین را پیشنهاد می کنیم . برای درس کوانتوم، کتاب دکتر اسلامپور توصیه می شود( جلد اول ۷ فصل آن). و برای درس طیف سنجی، کتاب پارسه منبع مفیدی خواهد بود. در پایان برای تست، کتاب راهیان ارشد پیشنهاد می شود.

دقت داشته باشید تمام صفحات کتاب شیمی فیزیک ۱ مهم و باید مطالعه گردد ولی در مورد شیمی فیزیک ۲ بعضی فصول ارزش کمی دارند و مطالعه آنها توصیه نمی شود، مثی فصل ۱۱،۱۳،و۱۶٫ این فصول را بجای کتاب مرجع، می توانید از کتاب های کمک آموزشی که خلاصه هستند هم استفاده کنید، حتی کتاب راهیان ارشد هرگز تمرین های صحیح و غلط آخر فصل کتاب لواین را فراموش نکنید، تمرین های با پاسخ خلاصه و مفهومی نیز ارزش بالایی دارند و توصیه می شود بررسی گردند. در پایان کتاب تست شیمی فیزیک سازمان سنجش که بصورت نکته و تست می باشد هم برای افرادی که نیاز به تست زدن بیشتری دارند، کتاب خوبی می باشد


دسته دوم:

مطالعه کتاب لواین برای شیمی فیزیک ۱و۲، و یا کتاب پارسه . اگر قصد ادامه تحصیل در گرایش شیمی فیزیک را ندارین و در دوره کارشناسی درس کوانتوم را نگذرانده اید، پیشنهاد می شود درس کوانتوم را مطالعه نکنید.ولی اگر قصد دارین به صورت خلاصه این درس را مطالعه کنید، پیشنهاد می شود از کتاب پوران پژوهش مطالعه صورت گیرد. مطالعه مبحث طیف سنجی از کتاب پارسه وقت زیادی از شما نخواهد گرفت و به صورت خلاصه می باشد. برای تست نیز کتاب راهیان ارشد می تواند منبع مناسبی باشد.


دسته سوم:

مطالعه درس شیمی فیزیک ۱و۲ از کتاب پوران پژوهش و تست نیز از همین کتاب زده شود. اگر مطالعه این کتاب هم برای شما سنگین است، کتاب شیمی فیزیک سازمان سنجش که بصورت نکته و تست می باشد، می تواند منبع مناسبی برای شما باشد.

منابع شیمی تجزیه- کنکور ارشد

دسته اول:تجزیه ۱و۲، خواندن جزوات دپارتمان و یا کتاب مدرسان شریف می تواند برای درک مطالب کافی باشد. در ادامه بررسی تست های کنکور سالهای پیش، در کنار مطالعه هر بخش، از هر منبعی می تواند در یادگیری مطالب کمک زیادی داشته باشد . در مورد بخش آمار مطالعه کتاب اسکوگ (فصل ۲و۳ جلد اول) در درک این بخش موثر خواهد بود.

بخش الکتروشیمی نیز به خصوص ولتامتری از اسکوگ مطالعه گردد. برای درک بیشتر ، متن کتاب اسگوک بررسی و تمرین های اسکوگ نیز حل گردد.

در مورد دستگاهی کتاب اسکوگ بهترین منبع خواهد بود و مطالعه آن پیشنهاد میگردد. البته مطالعه این منبع بسیار زمان بر است( حدود دو ماه)، بعد از مطالعه کتاب دستگاهی اسکوگ پیشنهاد می شود  جزوات دپارتمان و یا کتاب مدرسان شریف مرور و قسمت های متمایز مشخص گردد.

دسته دوم:

برای تجزیه ۱و۲ و دستگاهی جزوات دپارتمان و یا کتاب مدرسان شریف و  درصورت داشتن فرصت، به صورت مبحثی کتاب دستگاهی اسکوگ نیز مطالعه شود

دسته سوم:

مطالعه کتاب پوران پژوهش به طور کامل. بصورت مبحثی نیز می توانید از جزوات دپارتمان استفاده کنید.

منابع شیمی آلی- کنکور ارشد

دسته اول:برای این افراد مطالعه اولیه کتاب ولهارد توصیه میشود و در ادامه جزوه اسلامی نیز خوانده شود. تمرین های ولهارد نیز بررسی شود. برای کاربرد طیف کتاب پاویار پیشنهاد می گردد، قسمت nmr آن کاملا مطالعه گردد و قسمت IR فقط مطالب مهم

برای تست نیز کتاب راهیان ارشد پیشنهاد می گردد ولی این کتاب خالی از اشتباه نیست و باید مراقب باشید

اگر پایه ضعیفی در شیمی آلی دارند، توصیه می شود که در کلاسهای  استاد بخشی شرکت کنند


دسته دوم:

مطالعه کامل جزوه اسلامی، مطالعه کاربرد طیف از کتاب پارسه،( در صورت عدم دسترسی، کتاب پوران پژوهش) و کتاب راهیان ارشد برای تست. در پایان و وقت کافی، تمرینهای ولهارد نیز بررسی شود


دسته سوم:

برای این افراد مطالعه جزوات شیمینه(دکترخدابخشی) میتواند بهترین انتخاب باشد، زیرا تمام مطالب را در بر می گیرد و خلاصه تر و هم حجم تر از جزوه اسلامی است.

منابع زبان – کنکور ارشد

زبان عمومی و تخصصی در کنکور ارشد و دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است و خیلی ها زبان را سکوی پرتاب در این مقاطع می دانند. بسیاری از رتبه های تک رقمی درصد زبان متوسط و پایینی دارند. به همین دلیل درصد بالای زبان به کسب رتبه خوب بسیار کمک خواهد کرد.

لازم به ذکر است، تقویت زبان و افزایش توانایی برای بالا بردن درصد این درس، زمان  تقریبا بالایی لازم دارد. تمامی افرادی که درصد زبان بالای ۵۰ دارند، از توانایی نسبتا خوبی در زبان انگلیسی برخوردار هستند. با توجه به این نکته، افراد با توجه به سطح توانایی مختلف،به سه دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول افرادی هستند که پایه ضعیفی در زبان انگلیسی دارند. به این افراد توصیه نمی شود که در مدت ۶ ماهه مطالعه برای ارشد، وقت خیلی زیادی برای زبان صرف کنند. ولی نیم ساعت مطالعه متن تخصصی شیمی در هر شب، برای پاسخ گویی به سوالات تخصصی می تواند تاثیر گذار باشد. دسته دوم، افرادی هستند که زبان متوسطی دارند و با صرف زمان مناسب می توانند توانایی خود را در این زمینه بالا ببرند. مطالعه یک ساعت در روز برای زبان عمومی و تخصصی برای این افراد می تواند تاثییر زیادی داشته باشد. افراد با پایه زبان قوی، فقط کافی است توانایی خود را در متون تخصصی کمی افزایش دهند.

تعداد سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد۳۰سوال است که از این تعداد ۱۵ سوال عمومی و ۱۵ سوال تخصصی می باشد.مباحث مطرح شده در زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب لغت و گرامر می باشد که درچند سال اخیر سوالات گرامر در قالببیان می شود. (درک مطلب) Reading Comprehension   مطرح می شود.سوالات زبان تخصصی در قالب Cloze Tests

کلوز تست بدین صورت است که در قالب یک متن، سوالات گرامر بصورت جای خالی در جمله مطرح می شود.


منابع بخش لغت عمومی

  • ۵۰۴ Absolutely Essential Words
  • Essential Words for Toefl
  • ۱۱۰۰ barrons

با توجه به اینکه ۱۰ تا از سوالات زبان به بخش لغت اختصاص یافته است، این قسمت دارای اهمیت زیادی است. وقتی اسم کتاب لغت به میان می آید، ۵۰۴ اولین انتخاب است. برای شرکت در هر آزمونی از جمله کنکور کارشناسی، ارشد و دکتری و … باید در ابتدا این کتاب خوانده شود، ولی این کتاب به هیچ عنوان به تنهایی مخصوصا برای کنکور ارشد و دکتری جواب گو نیست. از ویژگی خوب این کتاب، لغات نسبتا راحت و قابل فهم آن می باشد ولی مشکل بزرگ این کتاب آن است که لغات بکار رفته بیشتر محاوره ای هستند و در متون تخصصی و کنکورها بطور مستقیم مورد استفاده قرار نمی گیرند. لغات تافل از جمله فلش کارت های آن، بسیار جامع و مهم برای کنکور ارشد و دکتری می باشد. این لغات بهه زبان تخصصی شیمی هم نزدیک هستند و در اکثر مقاله های تخصصی بکار بردهه می شوند. قسمتی از سوالات لغت در کنکور ارشد از این کتاب مطرح می شود.


منابع بخش کلوز تست

  • Intermediate Grammar In Use

با مطالعه این کتاب می توان به سوالات گرامر که به صورت کلوز تست مطرح می شوند جواب داد.


منابع بخش گرامر 

  • grammar digest
  • Toefl DELTA

این دو کتاب منبع بسیار جامع و کاملی برای کنکور ارشد و دکتری و همچنین دانشجویان رشته زبان می باشد. حجم بالا و وقت گیر بودن این کتاب ها از معایب آنهاست. ولی برای کسانی که پایه خوبی در زبان دارند و از گرامر خوبی برخوردار هستند، یکی از این کتاب ها توصیه می شود. البته لازم به ذکر است که در کنکور ارشد دانشجویان به سوالات گرامر توجه کمتری دارند و با توجه به اینکه سوالات لغت و متون تخصصی راحت تر می باشد لذا برای کسانی که گرامر ضعیفی دارند، ابن کار منطقی به نظر می رسد.


 زبان تخصصی شیمی

مهمترین و امتیاز آورترین بخش آزمون زبان کارشناسی ارشد قسمت درک مطلب آن می باشد. ۵۰ % سوالات آزمون در مورد درک مطلب است،لذا باید نگاه ویژه ای به این سوالات داشتداوطلبان علاوه بر واژگان تخصصی شیمی ،باید  به تکنیکهای پاسخگویی به این نوع سوالات نیز آگاهی داشته باشند و این کار فقط با تمرین زیاد حاصل می شود.

منابع:

  • زبان تخصصی شیمی ۱و۲ دکتر حسن منصوری، دکتر علیرضا رضوانی، دکتر ملک طاهر مقصودلو (انتشارات دانشگاه امام حسین)
  • زبان تخصصی پارسه

این کتاب که توسط دپارتمان پارسه به چاپ رسیده از چندین بخش درک مطلب ، لغات تخصصی شیمی ، فرهنگ لغت شیمی و کنکورهای سال های اخیر تشکیل شده است. از معایب این کتاب غلط های تایپی آن است که به احتمال زیاد در چاپ های جدید اصلاح شده است.

  • واژه‌نامه شیمی ویرایش چهارم زیر نظر دکتر علی پورجوادی

این کتاب که واژه نامه کامل در زبان تخصصی شیمی می باشد و اکثرا به عنوان منبع زبان تخصصی معرفی می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *